V odpovediach na túto otázku čítame už dlhší čas viacero vzájomne odlišných zistení, ktoré samozrejme súvisia aj od množstva a druhu alkoholu. Nie je to tak dávno, čo sme sa mohli dočítať, že kto ignoruje alkohol, na starobu mu hrozí demencia, alebo že víno posilňuje  tvorbu červených krviniek, či každý deň by mal človek vypiť pol deci pálenky alebo pohár piva, nakoľko si tým utuží svoje zdravie.
No aktuálne sme sa mohli zas dozvedieť, že alkohol v akejkoľvek forme takisto napomáha k zrodeniu pre telo zákerných chorôb (rakovina a tuberkulóza) a podpisuje sa na častých nehodách. Kde je teda pravda?

whisky

Miesto toho, aby som priniesol zasa ja svoj názor a miesto toho, aby sme sa zas následne točili v jednom kolotoči tvrdení bez východiska, sa na danú problematiku pozrime z pohľadu percent, čísel a štatistík. Pokiaľ sa radíte skôr k zástancom toho prvého názoru a teda že pravidelný príjem alkoholu v menšej forme je prospešný, z hľadiska pravdepodobnosti vzniku choroby alebo nehody vás výsledky nepotešia. Napriek tomu, že rozumnou konzumáciou alkoholu sa na rozdiel od úplnej abstinencie údajne znižuje pravdepodobnosť ochorenia srdca a krvného obehu, "popíjanie" má pred nami schované zákerné zbrane spojené s tvorbou rakoviny a ďalších iných chorôb. Na základe testu týkajúceho sa zistenia výskytu niektorých z 23 najvážnejších chorôb sa medzi sebou zrovnali výsledky abstinentov s výsledkami ľudí, ktorí pravidelne (denne) konzumujú alkohol.

pivo

Pozrime sa tak na finálny verdikt.
Pri skúmaní sa do úvahy brala predovšetkým látka etanol v pomere 10 gramov (čo je približne štvrť litra klasického 4,5% piva). Vypitím tohto malého množstva zvyšujeme výskyt jednej z vážnych chorôb o 0,5 %, čo sa nám môže zdať ako smiešne malé číslo, no berme do úvahy, že bežný človek vypije oveľa viac, než len štvrtinu piva, dá si rovno jedno veľké. Po vypití viacerých veľkých pív alebo viacero silnejších drinkov a sa tak percentá nebezpečne zvyšujú

Mohlo by se vám také líbit: