FAKT ČÍSLO 1
Mačka je čistokrvný mäsožravec. Aj napriek tomu, však vo svojej strave tieto zvieratá potrebujú rastlinnú zložku. Vo voľnej prírody ju získavajú so žalúdkov svojich bylinožravých obetí.
FAKT ČÍSLO 2
Mačky majú pozoruhodnú pamäť. Keď sa napríklad stretne mama mačka so svojim bývalým mačiatkom hoc aj po dvoch rokoch, po pár oňuchaniach sa tieto dve zvieratá na sto percent spoznajú.
FAKT ČÍSLO 3
,pretože ich má vrodené. Prírodu jednoducho neoklamete a v prípade mačiek, to platí niekoľkonásobne.
FAKT ČÍSLO 4
Mačacia imunita je nesmierne silná. Niektoré zvieratá dokážu dokonca odolať infekčnej, či bakteriálnej nákaze. Ak sa aj nakazia, sú schopné s týmito votrelcami bojovať sami.
FAKT ČÍSLO 5
Mačky nie sú farboslepé, ako si to mnohí myslia. Dokážu dokonca rozoznávať jednotlivé farby. problém majú však s modrou farbou. Časť tohto farebného spektra takmer nevidia. Ak sa teda so svojou mačkou hráte, používajte skôr červené hračky.
FAKT ČÍSLO 6
Mačky nemajú dve, ale až tri viečka. Tretie viečko je ukryté vo vnútri oka a za normálnych okolností ho nie je vidieť. Slúži ako ochrana mačacích očí. Ak by ste ho u svojej mačky zbadali vysunuté, znamená to, že má zdravotný problém.
FAKT ČÍSLO 7
Čerstvo narodené mačiatka nevedia zasúvať svoje pazúriky. To sa naučia až okolo šiesteho týždňa. Ak sa vám teda zachytia o sveter, alebo priamo o kožu, nemôžete im to zazlievať.
FAKT ČÍSLO 8
Pradenie je niečo, čo nedokážu na sto percent vysvetliť ani vedci. Zaujímavé je to, že mačka dokáže spať, dýchať a popritom priasť. Tento prejav síce vnímame ako znak spokojnosti až blaženosti. Pradením sa však mačky upokojujú aj vtedy, keď sú zranené, alebo dokonca vtedy, keď umierajú.
FAKT ČÍSLO 9
Mačka sa dožíva úctyhodného veku. hovoríme o pätnástich a dvadsiatich rokoch. to platí samozrejme iba za predpokladu, že sú zdravé a dostávajú vhodnú starostlivosť.
FAKT ČÍSLO 10
Mačky nesmú piť mlieko. nedokážu totiž tráviť laktózu, takže mlieko a mliečne výrobky u nich spôsobujú silné tráviace ťažkosti. Napríklad hnačky.