Ak sa rozhodnete pre koberec z prírodných vlákien, máte na výber hneď niekoľko možností. My sa zameriame na materiály, ktoré sa na výrobu kobercov používajú najčastejšie. Okrem nich existujú aj množstvo iných alternatív, ktoré však patria do iných cenových kategórií.
- Viskóza
- Papier
- Bavlna
- Juta
- Sisal
- Ľan
- Kokosové vlákno
- Hodváb
- Vlna
Hodváb a bavlna
Hodváb a vlna patria do prírodných vlákien, avšak pokiaľ zastávate životný štýl, v ktorom nemajú čo hľadať materiály živočíšneho pôvodu, na tieto dva materiály zabudnite. Odkiaľ pochádza vlna všetci vieme. Na výrobe originálneho hodvábu sa podieľajú larvy priadky morušovej. Vkladajú sa do špeciálnych pletených košov, kde sa niekoľko dní kuklia. Následne sú zozbierané a uvarené. Hodváb je pavučinka, ktorú vytvoria okolo svojho tela počas kuklenia.
Pokiaľ v tomto smere nemáte etické zábrany, hodvábne koberce sú určite veľmi dobrou investíciou. Naozaj kvalitné kúsky vám vydržia aj desiatky rokov. Podobne aj koberce z vlny patria k tým kvalitným, navyše majú výborné izolačné vlastnosti. Ak teda zápasíte s chladnou podlahou, koberec z vlny je ideálny. Drobnou nevýhodou je, že sa z nich môžu uvoľňovať jednotlivé vlákna, teda vlna. Pri správne starostlivosti, však viete tomuto javu úspešne zabrániť.
Bavlna je pekná, no nevydrží veľa
Vlákna z kokosových orechov a viskózy patria k tým najodolnejším. na to, aby ste ich opotrebovali, by ste sa museli naozaj snažiť. Preto sa hodia napríklad do kancelárií, detskej izby, alebo iných priestorov, ktoré sú nadmerne vyťažené. Sú ideálnou voľbou aj do vlhkých miestností, pretože sú odolné voči plesniam.
Úplným opakom sú bavlnené koberce, ktoré pôsobia veľmi esteticky, sú prijemné na dotyk, no nevydržia toho veľmi veľa. ich izolačné vlastnosti sú pomerne dobré, no nemôžete očakávať žiadne zázraky. Hodia sa napríklad do obývacej izby, alebo spálne. Ak hľadáte odolný materiál, ktorý je navyše aj príjemný a pôsobí esteticky, odpoveďou je juta.