Asi si mnohí ešte čerstvo pamätáme kauzy, ktoré istú dobu zapĺňali titulky novín a časopisov. Tieto kauzy, ako nákup predraženého CT v piešťanskej nemocnici alebo nástenkový tender iba verejne poukázali na to, čo sa v podstate deje v zákulisí slovenskej politickej a biznis scény už od čias komunizmu. A možno ešte skôr. Korupcia a nelegálne obohacovanie sú praktiky, ktoré sú zjavne veľmi osvedčené, keďže sa ich doteraz nedalo zo spoločnosti eliminovať. Kroky, ktoré podniká štátny aparát za účelom väčšej transparentnosti verejného sektora sa tento problém snažia čiastočne riešiť. Jedným z nich je aj zákon o registri partnerov verejného sektora.
Čo je to register partnerov verejného sektora?
Register partnerov verejného sektora RPVS je zákonom stanovený verejný zoznam, v ktorom sa nachádzajú údaje o partneroch verejného sektora. Ak sa jedná o fyzickú osobu ako konečného užívateľa výhod, v tom prípade je to meno, priezvisko, dátum narodenia a adresa. Ak je partnerom verejného sektora právnická osoba, do registra sa zapisuje názov spoločnosti, obchodné meno, IČO, sídlo spoločnosti, informácie týkajúce sa vedenia firmy alebo jej vlastníkoch. Samozrejme dôležitý je aj zápis oprávnenej osoby, ktorá zápis do registra vykonáva. Tú si zvolí a financuje sám partner verejného sektora.
Kto je partnerom verejného sektora?
Je to fyzická osoba, živnostník, podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá vytvorila partnerstvo so subjektom verejného sektora a z toho mu plynú určité výhody. Či už sú to výhody finančné alebo majetkové v hodnote danej zákonom. Typickým príkladom je zákazka pre štát, na ktorú je vyhlásené verejné obstarávanie. Subjektom verejného sektora sa teda rozumie štát, štátne orgány, orgány verejnej správy, obce, VÚC, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti aj zdravotné poisťovne. Tieto subjekty uzatvoria s partnermi zmluvu alebo dohodu, na základe ktorej vzniká pohľadávka.